کابل آلومینیومی
کابل آلومینیومی و کاربرد انواع آن
اکتبر 16, 2022
کابل خودنگهدار
کابل آلومینیومی خودنگهدار
اکتبر 16, 2022

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

کابل های مسی و آلومینیومی عملکرد مشابهی دارند اما در برخی از ویژگی ها با هم تفاوت دارند. برای مقایسه کابل مسی و آلومینیومی یا پاسخ به سؤال کابل آلومینیومی یا مسی می توانید ادامه مطالب را مطالعه کنید:

  1. کابل برق آلومینیومی نسبت به کابل مسی مقاومت الکتریکی بیشتری دارد. به همین دلیل، جریان الکتریکی در کابل های مسی راحت تر انتقال پیدا می کند.
  2. از لحاظ قیمت و در دسترس بودن، کابل های آلومینیومی از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند. زیرا مس امروزه به فلزی گران بها تبدیل شده است.
  3. از کابل های با هادی آلومینیومی در بسیاری از محیط ها مانند تیر چراغ برق و … می توان استفاده کرد زیرا خطر سرقت این کابل ها نسبت به کابل های مسی کم تر است.
  4. در یک متراژ مشخص و یکسان، وزن کابل های آلومینیومی از کابل های مسی بسیار کم تر است. این عامل بر قیمت کابل مفتولی آلومینیومی نیز اثر می گذارد.
  5. فلز مس دوام و مقاومت بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد. کابل آلومینیوم در شرایطی که کنار مواد شیمیایی قرار می گیرد، زودتر از کابل های مسی دچار خوردگی می شود. در این شرایط به کمک کلمپ بی متال و یا افزودن آلیاژهایی به هادی کابل، می توان مقاومت آن را افزایش داد.
  6. از کابل آلومینیوم تنها در دسته کابل های قدرت و به صورت کابل زمینی و هوایی با هادی مفتول استفاده می شود. هیچ گاه از آلومینیوم به عنوان هادی در کابل های افشان استفاده نمی شود زیرا آلومینیوم شکننده تر از مس است و تنها به عنوان کابل مفتول مورد استفاده قرار می گیرد.
  7. به کابل های آلومینیوم که در ولتاژهای بالا استفاده می شود، کابل آلومینیوم فشار قوی نیز گفته می شود. از این کابل ها در سیستم هایی با ولتاژ اسمی بالاتر از ۳۰ کیلوولت استفاده می شود.
  8. خطر آتش سوزی و هم چنین تلفات انرژی در کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش