اطلاعاتی درباره کابل لاستیکی
آگوست 25, 2022
فروش انواع ترانس جریان هریس
سپتامبر 5, 2022

کابل شبکه چیست؟ معرفی و انواع کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست با تعریف کابل شبکه آغاز می‌کنیم. کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

کاربرد کابل شبکه چیست

کابل شبکه به زبان ساده رابط بین دستگاه‌ها برای اتصال و انتقال داده است که در بستر شبکه اتفاق میفتد. اطلاعات دراین کابل بین مبدا و مقصد در جریان است. یک مثال واضح، اینترنت است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های شبکه کامپیوتری نیز مورد مناسبی برای مثال هستند تا این نوع کابل‌ها قابل فهم‌ شوند.

کابل اترنت نیز در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) استفاده می‌شود. کابل‌هایی که برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی برای انتقال داده استفاده می‌شوند، کابل اترنت هستند.

فرق سیم و کابل

مفهوم سیم و کابل کاملا متفاوت است. در حالی که در برخی منابع این دو به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می‌شوند. برای اینکه در این مقاله این دو مفهوم با هم اشتباه گرفته نشوند، توضیح کوتاهی از آن‌ها ارائه می‌دهیم.

سیم به یک یا چند رشته فلزی گفته می‌شود که معمولا جنس آن‌ها از فلز مس یا آلومینیوم است. این رشته‌های فلزی توسط یک عایق پلاستیکی پوشانده شدند. اما کابل به مجموعه‌ای از سیم‌ها گفته می‌شود که درون یک محفظه پلاستیکی بزرگ‌تری قرار گرفتند.

کابل شبکه چگونه کار می‌کند؟

شاید جالب باشد بدانیم این سیم چگونه داده‌ها را از مبدا به مقصد ارسال می‌کند و چه فرآیندی را طی می‌کند.

داده‌هایی که برای ما قابل فهم هستند، هنگام انتقال توسط سیم از یک دستگاه به دستگاه‌های دیگر طی فرآیندهای نرم افزاری و سخت افزاری به کدهای صفر و یک تبدیل می‌شوند و بعد از آن به همان صورت اولیه به مقصد تحویل داده می‌شود.

سوکت RJ45

سوکت کابل شبکه، RJ45 نام دارد. رشته سیم‌هایی که توسط یک عایق، سیم را تشکیل می‌دهند به وسیله سوکت قابل استفاده می‌شوند. به سوکت، جک شبکه نیز می‌گویند.

در تصویر زیر نمونه‌ای از مدل سوکت دار را مشاهده می‌کنید. سوکت زدن سیم ها با توجه به نوع کابل انجام می‌شود. به همین دلیل برای کابل‌های شبکه متفاوت، سوکت‌های مختلفی وجود دارد.

فرق کابل شبکه رشته‌ای و مفتولی

این کابلها دارای مغزی است که از سیم تشکیل شده است. از این نظر به دو نوع مفتولی و رشته‌ای تقسیم می‌شوند.

سیم در مدل مفتولی به صورت یک تکه است و معمولا از فلز مس برای ساخت آن استفاده می‌شود.

  • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های دور
  • شکننده در برابر خم شدن
  • مناسب برای کابل کشی به صورت افقی
  • هزینه تولید کم

سیم در کابل شبکه رشته‌ای از چند رشته باریک مس تشکیل شده است. در این نوع در هر کدام از هشت سیم، هفت سیم باریک دیگر وجود دارد. در نهایت در یک کابل رشته‌ای ۵۶ رشته سیم وجود دارد.

  • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های کوتاه
  • مقاوم در برابر خم شدن
  • هزینه تولید بالا

کابل رشته‌ای انعطاف بیشتری دارد. اما نوع مفتولی دوام بیشتری دارد. از کابلهای مفتولی برای مسافت‌های بیشتر استفاده می‌شود. اما هزینه نوع رشته‌ای خیلی بیشتر از مفتولی است.

انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

دسته/نام کابل حداکثر سرعت پشتیبانی شده پهنای باند مورد استفاده
Cat 1 1Mbps 1MHz برای داده استفاده نمی شود
Cat 2 4Mbps 10MHz برای شبکه Token Ring
Cat 3 10Mbps 16MHz 10BASE-T Ethernet
Cat 4 20Mbps 20MHz برای شبکه Token Ring
Cat 5 100Mbps 100MHz 100BASE-T Ethernet
Cat 5e 1000Mbps 100MHz 1000BASE-T Ethernet
Cat 6 10Gbps 250MHz 10GBASE-T Ethernet
Cat 6a 10Gbps 500MHz 10GBASE-T Ethernet
Cat 7 10Gbps 600MHz 10GBASE-T Ethernet
Cat 8 up to 40Gbps 10GBASE-T

سیم های شبکه به سه نوع اصلی زوج به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شوند که در ادامه به صورت مجزا در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد. از هر کدام نیز در موارد خاصی استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش