نوسانات ولتاژ ناشی از بارهای مختلف
ژانویه 28, 2022
اطلاعاتی درباره کابل لاستیکی
آگوست 25, 2022

کابل جوشکاری چیست

کابل جوش یا کابل جوشکاری یکی از انواع کابل انتقال نیرو می باشد که وظیفه انتقال نیروی الکتریسته را بر عهده دارد

این کابل از یک رسانای استاندارد که در سایز بندی های مختلفی تولید می شوند به همراه یک لایه عایق حرارتی نئوپرن تشکیل شده است. کابل های جوش همگی ترموست یا ترموپلاستیکی  هستند و در مقابل پاشیدگی های جوش تحمل بسیار خوبی دارند. به دلیل اینکه کابل جوش در بسیاری از جوشکاری های دستی و اتوماتیک به صورت مداوم بر سطوح ناصاف کشیده می شود باید انعطاف پذیری و استحکام بالایی داشته باشند. 

کاربرد کابل جوشکاری

کابل جوشکاری اصلی ترین وسیله مورد نیاز در فرآیند جوشکاری است. هر چه این کابل با کیفیت تر باشد، کیفیت جوش بیشتر و مصرف برق کمتر می شود چرا که در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه مورد نظرمان می رسیم. کابل جوشکاری در کلاس ها و رده های مختلفی تولید می شود و کاربردهای مختلفی دارد. این کابل که یکی از زیر مجموعه های کابل برق به شمار می رود برای اتصال دائم تجهیزاتی مانند فلز، سرامیک، پلیمر، کامپوزیت و… به کار می رود.

 از کابل جوشکاری در کارهای مختلفی مانند صنایع اتومبیل سازی، کشتی سازی، حمل و نقل و نوارهای نقاله استفاده می شود. در فرآیند جوشکاری تمام تجهیزات و وسایل، مواد مصرفی، آلیاژهای جوشکاری و… باید با استانداردهای ISO3834 بررسی و تایید شوند. همانطور که گفتیم یکی از موارد اصلی در جوشکاری همین کابل جوش است،این کابل ها شدت جریان را از ماشین به انبر های جوشکاری هدایت می کنند. کابل های جوش انعطاف پذیر هستند و از کابل های مسی یا کابل آلومینیومی ساخته می شوند و برای عایقشان از پوشش های پلاستیکی استفاده می کنند. 

اگر طول کابل جوش زیاد باشد به علت مقاومت کابل در برابر جریان الکتریسیته بین دو سر کابل (ابتدا و انتهای آن) اختلاف ولتاژی به وجود می آید که آن را افت ولتاژ می نامند. بنابراین برای داشتن کیفیت جوش بهتر و مصرف برق کمتر پیشنهاد می کنیم از کابل بلند استفاده نکنید. کابل جوش در اندازه های مختلف 10، 12، 14، 16، 18 و… تولید و عرضه می شود. در این مقاله مشخصات سایز 14 و 16 آن آمده است. با ما همراه باشید.

کیفیت کابل جوش

کیفیت بالای این محصول که در بازار و گفت و گوی محاوره به سیم جوش خوانده می شود در بهینه سازی در مصرف برق و امنیت جانی و دوام بالا کمک شایانی می کند . سعی کنید درهنگام فعالیت جریان برق را از نزدیک ترین مکان تامین نمایید تا در هزینه طول سیم و برق آن بکاهید !!

مواقعی نیز پیش می آید که کابل جوش، کاربردی غیر از این حرفه را انجام میدهد؛ که این بسته به نیاز های خاص است. عمدتا برای استفاده با اتصالات نگهدارنده الکترود و گیره به جوشکار قوس، جعبه جوشکاری، اتوبوس یا ترانسفورماتور نیز طراحی شده است. توصیه ما به شما این است که  قبل از استفاده از کابل جوشکاری برای یک برنامه جوشکاری 600 ولت، نمودار ظرفیت کابل جوشکاری را بررسی کنید. نمونه با کیفیت این محصول غالبا در رنگ نارجی عرضه میشود که کمیاب تر است و قابلیت هایی چون تعداد رشته بیشتر برای افزایش انعطاف پذیری ، درجه حرارت بالاتر و مصوبات بیشتر صنعت هستند.

توجه داشته باشید که این کابل جوش با درجه بالاتر به ندرت با طول بیش از 500 available در دسترس هستند. بسیاری اوقات می توان از این نسخه های با دوام تر کابل جوشکاری در برنامه هایی مانند بالابر یا جرثقیل برای صرفه جویی در هزینه های گرانتر آویز و کابل حلقه استفاده کرد. قبل از استفاده از کابل جوشکاری در برنامه ای خارج از مشخصات معمول آن، همیشه باید با مهندس خود در مورد نیازهای دقیق برق خود مشورت کنید.

 

 

انواع روش جوشکاری نیاز به کابل

به صورت کلی می توان گفت 5 روش اصلی در جوشکاری صنعتی وجود دارد که سه دسته مهم آنها عبارت است از جوشکاری با گاز اکسیژن، جوشکاری مقاومتی و جوشکاری با قوس الکتریکی. روش جوشکاری با قوس الکتریکی که به کابل جوش احتیاج داریم، خود شامل چندین زیر مجموعه است:

  • جوشکاری اتمی هیدروژنی که از دو نوع الکترود فلزی در فضایی مملو از هیدروژن استفاده می شود.
  • جوشکاری قوس کربنی که از الکترودهای کربنی و یا کابل جوش مسی استفاده می کنند.
  • جوشکاری قوس الکتریکی با پوشش پودر که از نوع پوشش پودری مخصوص در فرآیند جوش استفاده می کنند.
  • جوشکاری با پوشش فلزات که از الکترودهای مصرفی در آن استفاده می شود.
  • جوش مقاومت  که گرمای لازم برای اتصال دو فلز از مقاومت مواد به دست می آید.
  • جوشکاری arc که با استفاده از قدرت جوش بین مواد پایه و الکترود arc ایجاد می کنند و در اصطلاح به آن قطعه کاری می گویند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش