کابل افشان لاله زار
مزایا و معایب کابل افشان
اکتبر 15, 2022
تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی
تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی
اکتبر 16, 2022
کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی

کابل آلومینیوم یکی از انواع کابل برق است که در کنار کابل های مسی به بازار عرضه می شود. کابل های برق وظیفه انتقال جریان الکتریکی را برعهده دارند.

کابل با هادی آلومینیوم چیست؟

یکی از مهم ترین پرسش هایی که در زمینه کابل های برق پرسیده می شود این است که کابل آلومینیومی چیست؟ این نوع کابل از زمان های گذشته در تأسیسات برقی، خطوط انتقال و پست های توزیع برق مورد استفاده قرار می گرفت. کابل آلومینیوم از هادی های آلومینیومی ساخته شده است.

اما امروزه استفاده از آن رو به افزایش است زیرا قیمت مس بیشتر از قبل شده و استفاده از کابل های مسی به تنهایی، در شبکه های برق صرفه اقتصادی ندارد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که فلز آلومینیوم مقاومت الکتریکی بالایی دارد و نمی تواند جایگرین مناسبی برای مس باشد. به همین دلیل افت ولتاژ و دمای بالا عملکرد کابل را مختل می کند. در صورتی که چنین نیست.

کاربرد کابل آلومینیومی

هادی های آلومینیومی و هادی های مسی هر دو عملکرد مشابهی دارند و در خطوط انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می دهند. از هر دو نوع کابل می توان در خطوط برق رسانی استفاده کرد. در حال حاضر کابل های آلومینیومی قیمت پایین تری دارند به همین دلیل در اغلب مکان ها از این نوع کابل استفاده می شود.

از انواع کابل آلومینیوم در سیستم های توزیع برق ساختمان های مسکونی، توزیع برق در خطوط محلی، خطوط انتقال نیرو و همچنین سیم کشی در برخی از هواپیماها استفاده می شود.

مزایای کابل آلومینیومی

کابل ها وظیفه انتقال جریان الکتریکی را برعهده دارند. کابل های برق از یک نوع هادی، عایق و روکش تشکیل شده اند. در کابل المینیوم، هادی از جنس فلز آلومینیوم است. هدایت الکتریکی آلومینیوم از فلز مس کم تر و مقاومت آن بیشتر است اما با این حال، با انتخاب صحیح کابل آلومینیوم می توان عملکرد و کارایی آن را در شبکه برق افزایش داد.
پیش از خرید کابل آلومینیوم باید به نکاتی مانند ظرفیت آمپری، سایز و سطح مقطع کابل، تعداد رشته (تکفاز و یا سه فاز بودن)، افت ولتاژ، اندازه تأسیسات برق و … توجه کرد.

قیمت کابل آلومینیوم

همان طور که پیش تر گفته شد، کابل آلومینیومی قیمت کمتری نسبت به کابل مسی دارد. عواملی همچون برند، نوع روکش، زره دار بودن و یا بدون زره بودن، تعداد رشته، سطح مقطع و … بر قیمت کابل برق آلومینیومی اثرگذار هستند. از بهترین برندهای تولیدکننده سیم آلومینیومی و کابل می توان به کابل آلومینیوم مشهد،البرز الکتریک، کسری، رسانا، یزد، ماهان، مسین، سیمیا، اصفهان، شهاب جم و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش