داکت شیاردار
سپتامبر 5, 2022
کابل افشان
کابل افشان و کاربردهای آن
اکتبر 15, 2022

سیم افشان چیست و انواع سیم افشان کدامند؟ سیم افشان یا سیم فلکسیبل از تعداد زیادی رشته های نازک ساخته شده است که انعطاف پذیری بالایی دارند و جنس آن ها از مس است.

انواع سیم های افشان نسبت به جنس هادی که دارند، دسته بندی می شوند اما حالت استاندارد هادی آن ها از جنس مسی است. ما در اینجا قصد داریم توضیح دهیم سیم افشان چیست و انواع آن کدامند؟

سیم برق افشان چیست

برای پاسخ به سؤال سیم افشان چیست باید بگوییم سیم افشان از یک هادی، یک روکش و یا عایق ساخته شده است که شکل هادی به کار رفته در آن، این سیم را از مابقی سیم ها جدا می کند. سیم های افشان دارای هادی مسی و آلومینیومی هستند ولی عایق آن ها بیشتر از جنس پی وی سی (PVC) است.

برقکاران بر این نظر هستند که هادی مسی در سیم های افشان عملکرد بهتر و کارایی بیشتری را نسبت به هادی آلومینیومی دارد. زیرا آلومینیوم زودتر با اکسیژن هوا واکنش می دهد و در نتیجه زودتر دچار زنگ زدگی می شود. همین اتفاق باعث افت کارایی در طول عمر این هادی می شود.

از سایزهای پرکاربرد این سیم برق می توان به سیم افشان ۱، سیم افشان ۲.۵ و سیم افشان نمره ۴ اشاره کرد.

قیمت سیم افشان

قیمت سیم افشان

انواع سیم افشان

انواع مختلف براساس نوع هادی

سیم های قابل انعطاف براساس هادی به سه دسته تقسیم می شوند:

  1.  آلومینیومی
  2.  مسی
  3.  آلومینیومی با پوشش مس

سیم های با هادی مسی، کاربرد و قیمت بیشتری نسبت به موارد دیگر دارند.

انواع آن براساس ولتاژ

سیم های افشان براساس ولتاژ به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. سیم افشان با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت: ولتاژ استاندارد برای تست این سیم ها ۲۰۰۰ ولت است. این سیم ها کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال می توان از آن ها داخل لوله ها و زیر و روی گچ استفاده کرد. همچنین این سیم ها در درون لوله خرطومی نیز کاربرد دارند.
  2. سیم افشان با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت: ولتاژ استاندارد برای تست این سیم ها ۲۵۰۰ ولت است. از این سیم ها در مناطق خشک و وسایل الکتریکی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان این سیم را درون سیستم های روشنایی مورد استفاده قرار داد.

مشخصات

سیم NYNH یا فلکسیبل دارای هادی از جنس مس آنیل شده است که با خلوص بالا و همچنین از نوع گروه ۵ تولید و به بازار عرضه می شود. برای تشخیص این سیم از سایر سیم ها، می توانید عبارت های روی آن ها را نیز ببینید.

اگر عباراتی همچون AF و MH بر روی سیم نوشته شده باشد، به معنای افشان بودن آن سیم است. ویژگی های استفاده شده در سیم افشان باید مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI ۳۰۸۴ و یا استاندارد بین المللی به شماره ۶۰۲۲۸ IEC باشد.

عایق به کار رفته در سیم ها نیز آمیزه پلیمر از نوع PVC/C است. ولتاژ تست در سیم هایی با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰، ۲۰۰۰ ولت و در سیم هایی با ولتاژ نامی ۴۵۰/۷۵۰، ۲۵۰۰ ولت است.

کاربردهای

سیم های افشان در ساختمان سازی، صنعت، آلات موسیقی، ابزارآلات صوتی و تصویری و … کاربرد دارند. همچنین از آن ها می توان در داخل تجهیزات برقی و همچنین برای حفاظت سیستم های روشنایی در محیط خشک، درون لوله و زیر و روی گچ نیز استفاده کرد. اما استفاده از آن ها برای نصب مستقیم روی سینی کابل، کانال کابل کشی و مخازن مجاز نیست.

از دیگر کاربردهای این سیم می توان به استفاده از آن به عنوان سیم رابط در داکت های زمینی، ماشین آلات و تابلوهای فرمان اشاره کرد. برای آشنایی با نحوه سیم کشی ساختمان می توانید به مجله راندنو مراجعه کنید.

سیم افشان

سیم افشان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش