کابل کنترل
معرفی کابل کنترل (کابل فرمان)
اکتبر 24, 2022
کابل فرمان
انواع کابل براساس نوع مصرف
اکتبر 30, 2022

انواع کابل برق

کابل برق 2 در 2.5

کابل برق 2 در 2.5

کابل برق (Electrical Cable) در صنعت، از اساسی ترین تجهیزات برقی مورد استفاده کاربران در جهان به شمار می آید. برای برقراری جریان بین دو طرف از تجهیزات الکتریکی، از انواع سیم و کابل استفاده می شود. از به هم تابیده شدن چند سیم (هادی جریان الکتریکی)، یک رشته کابل تشکیل می شود. این سیم ها داخل روکش عایقی از جنس های مختلف قرار گرفته اند. آلیاژهای کابل و یا به اصطلاح هادی آن ها معمولاً از جنس مس، آلومینیوم، نقره و … است. لازم به ذکر است که مس قابلیت رسانایی بسیار بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد.

رشته های سیم که در زیر عایق قرار گرفته اند، به یک روکش نهایی نیز مجهز شده اند. این روکش می تواند از نوع PVC باشد. روکش نهایی، کابل را از صدمات فیزیکی حفظ می کند. همچنین این کابل ها می توانند به شیلد یا زره نیز مجهز شوند.

کابل برق کامپیوتر، کابل برق لپ تاپ و کابل برق ماینر از کابل هایی هستند که امروزه کاربرد وسیعی دارند. این کابل ها با کابل هایی که در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت دارند. این محصولات به دو شاخه های مخصوصی مجهز شده اند که به واسطه آن ها می توان برق را از پریز گرفت و به دستگاه مورد نظر هدایت کرد.

ساختمان کابل

کابل های برق از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. البته ساختمان کابل به کاربرد کابل، محل استفاده و کارایی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، ساختمان کابل های مخابرات با کابل های افشان فشار ضعیف و فشار متوسط متفاوت است. به طور کلی، کابل ها از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده اند:

  • هادی کابل: می توان گقت مهم ترین بخش هر کابلی، هادی آن است. هادی کابل از یک یا چند رشته فلز رسانا همچون مس یا آلومینیوم ساخته شده است که درست در مرکز کابل قرار گرفته است. این بخش وظیفه انتقال جریان الکتریکی را برعهده دارد. هادی کابل می تواند به شکل مفتول، افشان و نیمه افشان باشد. همچنین سطح مقطع آن می تواند از نوع گرد و یا تخت باشد. هادی کابل مشخص کننده قیمت روز کابل برق است.
  • عایق کابل: عایق کابل بر روی رشته های هادی کشیده می شود و از نشت جریان الکتریکی جلوگیری می کند. این عایق از جنس مواد لاستیکی، کاغذهای روغنی، پی وی سی، PET و … است.
  • روکش کابل برق: روکش کابل بر روی عایق و هادی کشیده شده است و وظیفه آن حفاظت از محتویات داخلی کابل است. همچنین از نشت برق نیز جلوگیری می کند و بدین ترتیب ایمنی کابل بالاتر می رود. روکش کابل خاصیت ارتجاعی و استقامت مکانیکی بالایی دارد. روکش کابل اغلب از جنس پی وی سی، XLPE و TPR ساخته می شود.

کابل برق 2 در 2.5 اجزای دیگری همچون غلاف، زره یا آرمور، شیلد، حفاظ فولادی و … نیز دارند.

کابل برق و انواع آن

این کابل ها در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای دارند. به همین دلیل در انواع و اقسام مختلفی به بازار عرضه می شوند. در ادامه به بررسی انواع کابل الکتریکی می پردازیم:

کابل برق مسی

با توجه به جنس هادی، کابل به دو نوع کلی مسی و آلومینیومی تقسیم می شود. کابل مسی قیمت و وزن بالاتری نسبت به کابل آلومینیومی دارد. این کابل ها رسانایی الکتریکی بالایی دارند و شکل پذیری آن ها نیز آسان تر است.

کابل برق آلومینیومی

کابل آلومینیومی از هادی هایی از جنس آلومینیوم ساخته می شود. این کابل ها نسبت به کابل های مسی، کاربرد کمتری دارند. معمولاً کابل های خودنگهدار، برخی از کابل های زمینی و برخی از کابل های قدرت از جنس آلومینیوم تولید و عرضه می شوند. این کابل ها قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به کابل مسی دارند. کابل آلومینیوم اغلب به شکل مفتول عرضه می شود زیرا شکل پذیری و انعطاف پذیری فلز آلومینیوم کمتر است.

کابل افشان

 کابل ها از لحاظ شکل هادی و ساختار به چند دسته تقسیم می شوند. کابل برق افشان (هادی از کلاس 1) نوعی کابل است که جنس آن معمولاً از نوع مسی است. هادی کابل افشان از رشته های نازک کنار هم تشکیل می شود و دارای انعطاف بیشتری نسبت به دیگر انواع کابل است.

کابل مفتولی ( کابل خشک)

کابل مفتولی (هادی کلاس 2) دسته دیگری از کابل ها است که شکل ظاهری هادی آن با کابل های افشان متفاوت است. این کابل دارای انعطاف کمتری نسبت به نوع افشان است و اکثراً کاربرد زمینی دارد. در کابل کشی های شرکت توزیع، بیشتر از این نوع کابل ها استفاده می شود. این کابل ها در انواع مسی و آلومینیومی به بازار عرضه می شوند.

نوعی کابل برق 2 در 2.5 نیمه افشان نیز به بازار عرضه می شود که خاصیتی مابین کابل افشان و مفتولی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش