کابل برق 2 در 2.5
انواع کابل برق
اکتبر 30, 2022
سیم وکابل کسری
سیم و کابل کسری عامل فروش اصلی و رسمی برند کسری در لاله زار
سپتامبر 17, 2023
کابل فرمان

کابل فرمان

انواع کابل براساس نوع مصرف

 1. کابل شبکه
 2. کابل مخابرات (تلفن)
 3. کابل فشار ضعیف
 4. کابل فشار قوی
 5. کابل خودنگهدار
 6. کابل کنترل یا فرمان
 7. کابل اعلام حریق
 8. کابل کواکسیال
 9. کابل جوش
 10. کابل ابزار دقیق
 11. کابل کولر

کاربرد انواع کابل

 • کابل های برق از لحاظ نوع کاربرد به کابل های زمینی و یا هوایی قابل تفکیک هستند.
 • کابل های زمینی اغلب در کابل کشی های داخل خاک و کابل های هوایی معمولاً در مواقعی که کابل از دکل و تیرهای برق آویزان است، کاربرد دارند. کابل برق آلومینیومی زمینی و هوایی نیز به بازار عرضه شده است.
 • کابل خودنگهدار جهت برق رسانی از ترانس به محل مورد نظر استفاده می شود.
 • کابل های فشار قوی و فشار متوسط جهت انتقال برق از پست های 63 به 20 کیلو ولت بکار می روند. کابل های فشار ضعیف جهت ساخت و ساز، در برق داخلی و در صنعت استفاده می شوند.
 • کابل مخابراتی جهت انتقال صدا و وصل شدن خطوط تلفن و کابل شبکه جهت انتقال دیتا بکار می رود.
 • کابل های فرمان، ابزار دقیق و کابل کنترل جهت امور صنعتی و تابلوهای فرمان استفاده می شوند.
 • کابل های کواکسیال جهت انتقال تصویر از آنتن یا انواع دوربین بکار می روند. کابل کواکسیال آنتن از پرکاربردترین کابل الکتریکی به شمار می آید.

ولتاژ کابل

کابل ها براساس ولتاژ و مقدار مجاز جریان عبوری، از یکدیگر تفکیک می شوند. مقاومت مجاز کابل در آزمایشگاه ها اندازه گیری می شود. بر این اساس، کابل افشان و مفتول برق به کابل فشار ضعیف و کابل فشار قوی تقسیم می شوند.

تعداد رشته های کابل براساس نیاز انتخاب می شود. به طور مثال، در تجهیزاتی که از برق سه فاز استفاده می شود، حداقل تعداد رشته کابل ها می بایست سه رشته باشد و از کابل برق سه فاز استفاده شود.

کابل سه فاز در کارگاه ها، ساختمان های تجاری و کارخانه های صنعتی به کار می رود که از دستگاه هایی با مصرف برق زیاد در آن ها استفاده می شود. کابل برق ساختمان که در آسانسور به کار می رود نیز می تواند از نوع کابل های مسی یا آلومینیومی باشد.

سطح ولتاژ قابل تحمل

کابل ها براساس محدوده ولتاژ به 4 دسته کابل برق فشار قوی (HV)، فوق فشار قوی (EHV)، فشار متوسط (MV) و کابل برق فشار ضعیف (LV) تقسیم می شوند. کابل مورد استفاده در سیستم های قدرت یا همان فشار قوی، دارای مکانیزم متفاوت و حساس تری است. از این کابل ها در مواقعی که ولتاژ نامی بیشتر از 30 کیلو ولت است، استفاده می شود.

کابل برق فشار متوسط در شبکه های برق با ولتاژ نامی 6 الی 30 کیلو ولت کارایی دارد و کابل فشار ضعیف در خطوط توزیع، سیستم های روشنایی ساختمان، ایستگاه های قدرت و … استفاده می شود و سطح مقطع آن از 1.5 تا 1000 میلی متر مربع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

استعلام قیمت و سفارش